Zjistěte, co je to SSID
Že vám zkratka SSID nic neříká? Představuje identifikátor, díky kterému vidíte název sítě, ke které se chcete připojit. Podívejte se na několik tipů, díky kterým dokážete například přejmenovat a lépe zabezpečit domácí WiFi síť.
Kde se s SSID setkáte?
SSID je zjednodušeně řečeno název sítě WiFi. Tento název se skládá z maximálně 32 znaků a umožňuje od sebe jednotlivé sítě odlišit. Když se na svém zařízení (například počítači nebo mobilním telefonu) chcete připojit k bezdrátové síti, uvidíte seznam dostupných sítí. Tyto sítě bývají nejčastěji seřazeny sestupně podle dostupné síly signálu a jejich název na seznamu je právě oním SSID.
Jak to funguje?
Aby se mohlo zařízení připojit k síti, je nutné, aby se SSID název shodoval na klientském adaptéru i na přístupovém bodu. Název každé sítě musí být unikátní, aby se zajistila možnost, že vedle sebe bude moct působit větší množství WiFi sítí.
Nastavení SSID
Identifikátor SSID je nutné zvolit tak, aby byl skutečně jedinečný a odlišný od okolních sítí. Pamatujte, že záleží i na velikosti písmen. Pokud máte nový router, pravděpodobně jste ho zakoupili s přednastaveným SSID, které je však potřeba změnit. Přednastavené SSID jsou totiž často shodné. V takovém případě se může stát, že se nebudete schopni ke svému směrovači automaticky připojit, budete se připojovat k jinému, nebo budete mít jiné problémy.
Představuje SSID zabezpečení?
V továrním nastavení routeru nemusí skýtat SSID žádné zabezpečení. Jeho nové nastavení je pak prvním, ale rozhodně ne posledním krokem k zabezpečení sítě. Kromě nastavení unikátního názvu je důležité také zvolit typ vysílání SSID.
- První možností je standardní neboli veřejná SSID. V takovém případě SSID vysílá ke všem zařízením, která jsou v dosahu. Tato možnost bývá většinou nastavena v základní konfiguraci.
- Druhou variantou je nevysílající SSID. Vysílání se v tomto případě vypíná pro větší bezpečnost. Zařízením v dosahu se může zobrazovat jako „nepojmenovaná síť“, nebo se neukazuje vůbec. Je zapotřebí ručního vstupu do správy SSID pro připojení k síti. Tuto metodu zabezpečení však rozhodně nelze považovat za dostačující proti zneužití sítě třetími osobami.
Pro dokonalé zabezpečení sítě je třeba kombinovat unikátní SSID s dalším šifrováním pomocí protokolu WPA2.
Jak na rychlou a bezpečnou WiFi?
Nepatříte mezi odborníky a nechcete se zabývat nastavováním sítě, ale chcete mít jistotu stabilního a bezpečného připojení, které nikdo nezneužije? Vyberte si poskytovatele, který vše zařídí za vás. S připojením od Airwaynet můžete získat premiový router, který disponuje nejlepšími možnostmi šifrování a zabezpečení. Navíc získáte nonstop technickou podporu. Se zabezpečením a správným nastavením si tak nemusíte lámat hlavu.