Vzdělávání a internet
Během lockdownu se učily děti, rodiče i pedagogové. Zatímco ti školou povinní se šprtali látku, na dospělých (včetně odrostlých studentů) ležela povinnost se naučit správně používat moderní technologie pro vzdělání. Pevně doufáme, že to nejhorší z pandemie koronaviru máme za sebou, ale to ještě neznamená, že by hybridní výuka v budoucnosti naprosto vymizela. Naopak, dá se očekávat, že technologie přinesou do vzdělání spoustu změn, které se neobejdou bez opravdu kvalitního připojení k internetu.
Streamování videa
Vizuální ukázky patří ke klasickým součástem výuky. Doba, kdy musel učitel před hodinou něco složitě malovat na tabuli, je ale už minulostí. Dnes se běžně používají interaktivní tabule, které mají přístup k internetu a na nichž je možno bez problémů streamovat video včetně živých přenosů. Další důležitou oblastí, kde video hraje hlavní roli, je samozřejmě výuka na dálku. Při dálkové výuce musí učitel vidět na práci žáků a každý student potřebuje přístup k prezentaci učitele.
Internet věcí
Připojení k internetu se nevztahuje jenom na telefony či laptopy. Ve škole i doma se stává běžné mít nejrůznější chytré přístroje, které dokáží měřit a měnit prostředí, ve kterém se nacházejí. Ve výuce internet věcí dokáže především zlepšit názornost a zpětnou vazbu pro jednotlivé studenty pomocí chytrých vzdělávacích pomůcek. Z hlediska učitelů se jedná o příležitost, jak například velmi rychle zjistit prezenci a kontaktovat jednotlivé studenty ohledně důvodů jejich absence. U domácí výuky si pak mohou studenti za pomocí chytré domácnosti vytvořit ty nejlepší podmínky pro udržení pozornosti.
Virtuální výlety
Virtuální realita představuje téměř bezednou studnu možností, jak udělat výuku mnohem zajímavější a názornější. Již dnes se díky existujícím aplikacím mohou studenti podívat přímo do svého těla na orgány či kosti a zavítat na místa, kam by jinak museli náročně i draze cestovat. Uživatelsky příjemná virtuální realitu, ze které nebude nikomu špatně, si ale rozhodně neumíme představit s pomalým internetem.
Výuka na míru
Hybridní vzdělávání dává pedagogům svobodu ohledně personalizovaného přístupu k žákům, který v přeplněné třídě často nelze uskutečnit. Online testování a komunikace otevírá cestu k výuce, která je skutečně šitá na míru schopnostem a přednostem každého studenta. Rychlý feedback z online nástrojů a velké množství komunikačních nástrojů dávají učitelům do rukou moc pozitivně ovlivnit vzdělávání jejich svěřenců, o kterých si jejich kolegům ještě před deseti lety mohlo sotva zdát.
Dostupnost skoro odkudkoliv
Jak tuto utopickou vizi vzdělání přenést do reálného světa? Jak školy, tak domácnosti potřebují spolehlivé připojení, které zvládne nápor edukativních nástrojů a propojení velkého množství lidí. Když se nám podaří kvalitní připojení internetu rozšířit do všech koutů republiky, tak už nic nebrání hybridní výuce v naplnění jejího skutečného potenciálu.