Výhody a nevýhody 5G internetu na doma
S tím, jak se v posledních letech rozvíjí technologie 5G, přicházejí různí operátoři a poskytovatelé internetu s připojením na této síti do běžných domácností. Jedná se o spolehlivé řešení, nebo je stále lepší pevné internetové připojení optickým kabelem?
O 5G se mluví
Hlavní výhodou 5G internetu je bezesporu jednoduchá instalace. V naprosté většině případu pouze stačí přidělený 5G router zapojit do zásuvky a internet je připraven. Oproti běžným připojením tak odpadá nutnost návštěvy technika a instalace antény či příprava kabeláže.
Rychlost 5G internetu na doma prozatím dosahuje menších rychlostí (kolem 100 Mb/s), operátoři ale slibují postupné navyšování rychlosti. 5G internet se tedy hodí do nenáročných domácnosti či na místa, kde je dobrý telefonní signál a zároveň zde není možné zřídit klasickou pevnou přípojku optického internetu.
Hlavní nevýhody
Právě při srovnání s optickým připojením ale narážíme na praktické nevýhody 5G sítě. Tou největší je rozhodně rychlost, která je v porovnání s optickým připojením velmi nízká.
Optický internet také nebude ovlivněn počasím, které v některých případech dokáže 5G internet nepříjemně zpomalit. Protože se 5G síť buduje, může se také stát, že ve špičkách používání internetového připojení může být připojení o něco pomalejší.
Kdy nedává smysl?
Pokud tedy internet používáte především pro zábavu a nemáte k dispozici pevné připojení optickým kabelem, určitě můžete zvolit 5G připojení jako moderní alternativu. Pokud ale používáte internet na práci a zároveň máte možnost nechat si zřídit běžnou přípojku, vysokorychlostní fiber tarify jsou jasná volba. Rychlost a stabilita optického internetu je v porovnání s 5G sítěmi markantně vyšší.
Instalace proběhne již do druhého dne a pro ty nejnáročnější je k dispozici také tarif s rychlostí 300 Mb/s stahování i uploadu. Ke všem tarifům je navíc zdarma návštěva technika a aktivaci služby, instalace včetně instalace zařízení a kabeláže, nastavení na koncovém zařízení a představení funkčnosti.