Vše co potřebujete vědět o DVB-T2 a IPTV
Důležitým tématem je v současné době přechod televizního vysílání na nový standard, protože více než polovina českých domácností přijímá televizní vysílání prostřednictvím klasické pokojové nebo venkovní antény, případně přes společnou televizní anténu (STA).
S přechodem je spojena také celá řada otázek. Níže najdete ty nejčastější včetně aktualizovaných odpovědí, které by měly zajímat každého milovníka televize a vysoké kvality obrazu.
Musím starý televizor vyhodit?
Pokud televizor nesplňuje nároky na příjem DVB-T2 a přitom to ještě zdaleka není zastaralý přístroj, je jednou z možností, jak situaci vyřešit, pořízení set-top boxu. Moderní set-top box totiž umí přijímat vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265) a když ho připojíte k televizoru, programy v novém standardu vám budou zase hrát.
Jak poznám, jaký set-top box je správný?
Při výběru si dávejte pozor, kompatibilní přístroje na sobě mají logo certifikace „DVB-T2 ověřeno“. Nemusíte hned kupovat přístroje dražších značek, nicméně bez certifikace se neobejdete. Na trhu je desítky set-top boxů, které certifikaci mají.
Kdy dojde k vypnutí vysílání ve stávajícím standardu?
Probíhající přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání (DVB-T2) je prováděn podle časového harmonogramu. Vypínání se uskuteční v období od listopadu 2019 do června 2020. Samotný přechod, tedy zapínání nových vysílacích sítí DVB-T2 a vypínání současných DVB-T sítí, bude probíhat postupně po celých územních celcích. Přitom už jsou v provozu takzvané přechodové sítě DVB-T2 zajišťující pokrytí v rámci ČR, takže kdo už má přístroj, který je schopný přijímat televizní vysílání v DVB-T2, může vysílání v tomto standardu sledovat. Vysílání DVB-T sítí bude celoplošně ukončeno 24. června 2020. Nevyplatí se však zbytečně čekat až do poslední chvíle. Raději si příjem televizního vysílání vyřešte již nyní.
Existuje alternativní a levnější řešení?
Pokud nechcete znovu investovat do nového standardu (nyní se již dokonce mluví o DVB-T3), pro příjem televizního vysílání ve špičkové kvalitě existuje i jiné řešení než anténa - tím je IPTV televize. Vyhnete se starostem s přechodem na nový standard vysílání a všem obtížím, které jsou s tím spojené. IPTV představuje moderní způsob sledování televizních programů ve vysoké kvalitě.
Co je to IPTV a co potřebuji pro její příjem?
Internet Protocol Television neboli internetová televize umožňuje příjem televizního vysílání prostřednictvím internetového protokolu, televizi tedy lze sledovat přes internet. Co pro příjem IP televize potřebujete? Spolehlivé připojení k internetu, televizor, počítač nebo jiné chytré zařízení. K výhodám IPTV patří větší počet užitečných integrovaných funkcí, prakticky u všech poskytovatelů to je programový průvodce, funkce TimeShift pro zpožděné sledování vysílání a možnost nahrávání pořadů pro pozdější zhlédnutí nebo archivaci.
Kolik programů IPTV nabízí?
Podívejte se do nabídky Airwaynet, kde máte na výběr z různých variant. U chytré televize Kuki si programovou skladbu můžete nastavit sami podle svých zájmů a požadavků. Není problém sledovat české nebo zahraniční filmy, horory nebo třeba filmové komedie, z nabídky si vybere prostě každý.
Co nový standard, IPTV a vysílání v HD?
Patříte-li mezi náročnější televizní diváky, potom je pro vás u Airwaynet připravena ještě komplexnější nabídka s označením sledovani.TV, která nabízí až 140 televizních kanálů, z nichž více než 90 vysílá v HD nebo dokonce v Full HD. Na své si přijdou dospělí i děti, televizní archív umožňuje dokonce sledování programů z archivu až po 168 hodin zpětně! To je moderní a opravdu výhodné řešení příjmu televizních programů. V případě DVB-T2 budou komerční televize ve velké míře HD zpoplatňovat.
Nepřipravte se o dávku televizní zábavy a vyřešte přechod chytře. IPTV je řešením, které k vám domů přinese oblíbené pořady ve vysoké kvalitě za skvělou cenu. To vše prakticky bez technických starostí.