Tipy k nastavení routeru
Každý uživatel internetu jistě alespoň jednou za život musí nastavit nový router. Někdy za to může stěhování, jindy třeba výměna poškozeného zařízení. Nastavit nový router není těžké, pokud víte, co máte dělat. Pokud máte dobrého poskytovatele internetového připojení, připojí vám router technik. Jak ale nastavit drobnosti? A jaké nastavení routeru by vás mohlo zajímat? Je router už od výroby nastavený bezpečně?
Nebojte se přihlásit do nastavení routeru
Každý router má výchozí IP adresu, pomocí které se dostanete do nastavení. Většina routerů používá adresu 192.168.1.1, někdy ale narazíte na routery se slovní adresou. Tyto údaje samozřejmě naleznete na samotném zařízení. Po přihlášení do administrátorského rozhraní si můžete změnit název vaší Wi-Fi, povolit jen některá zařízení na základě MAC adresy a spoustu dalšího. Nebojte se proto přihlásit do nastavení a jednotlivé možnosti si projít. Nezapomeňte si také v nastavení změnit výchozí hesla, protože kombinaci přihlašování admin a hesla admin zkusí případná „záškodník“ jako první.
Zeptejte se technika na detaily
Pokud jste si vybrali dobré poskytovatele, zařízení vám přijde nainstalovat technik. Například technik Airwaynet nastaví váš router zcela zdarma tak, aby fungoval bezchybně. Rád vám navíc vysvětlí, jak se zařízením pracovat. Pokud si na nastavení netroufáte, technik vám pomůže také se změnou hesel i dalších parametrů a ukáže vše, co o routeru potřebujete vědět. Jistě vám rád také ukáže všechny funkce a poradí s ideálním umístěním routeru v domácnosti.
Vyberte si vlastní název domácí Wi-Fi
Základní název Wi-Fi je většinou řada čísel nebo název výrobce routeru. Je samozřejmě lepší mít svoji Wi-Fi pojmenovanou tak, aby byla snadno odlišitelná od ostatních. Vaše návštěvy jistě ocení, že se nemusí doptávat na název Wi-Fi a snadno ji poznají. Návštěvy jistě také ocení, když vaše heslo bude dávat smysl a nebude to jen náhodný soubor písmen a čísel, které musíte diktovat každému, kdo se chce k síti připojit. Název Wi-Fi sítě hledejte pod pojmem SSID.
Zkontrolujte, kdo se k routeru připojuje
Občas se vyplatí podívat se, která zařízení se k vaší síti připojují. Kromě vašich telefonů, televize či počítačů se může k Wi-Fi připojit například soused, kterému kdysi nefungovala Wi-Fi a do teď přes vaši síť stahuje filmy. Seznam zařízení, která se připojují k vaší Wi-Fi, najdete v administraci. Ty nežádoucí můžete jednoduše zablokovat. Přestože soused stále zná vaše heslo, k vašemu internetu se již se svým počítačem nepřipojí. Díky zablokování některých zařízení nemusíte nastavovat nové heslo a to pracně sdělovat ostatním členům domácnosti.
Router občas restartujte
Jako všechna chytrá zařízení, i router potřebuje občas restartovat, aby si vyčistil paměť a znovu zapnul všechny služby. Při restartu se také odpojí všechna zařízení. O stavu routeru vás vždy identifikují diody umístěné přímo na jeho těle.