Pomalý Facebook, Instagram nebo Messenger?
Internet je dnes už zcela běžnou součástí našeho života. Neobejdeme se bez něj při nakupování, práci, studiu a také komunikaci s našimi přáteli či rodinou. Díky jednoduchosti a přístupnosti internetu jsou online aktivity jakýmsi prodloužením našich myšlenkových pochodů a můžeme u nich zjistit vše potřebné během pár sekund. Většinou. Pomalé načítání stránek nebo odesílání zpráv dokáže hodně znepříjemnit život, i když se jedná pouze o vteřiny navíc. Představte si, že by váš mozek potřeboval vteřinu navíc pro zpracování každé myšlenky nebo, že by se vaše končetiny pravidelně zasekávaly uprostřed pohybu. Co tedy můžete dělat, když stránky či služby na internetu fungují ve šnečím tempu?
Jak rychle by se měly stránky načítat?
Průměrná webová stránky by se neměla nahrávat déle než 1, popř. 2 sekundy. Pro vývojáře je rychlost načítání velmi důležitá, protože často rozhoduje o tom, jestli návštěvník vůbec na stránce zůstane. Problém může nastat u amatérských nebo amatérsky vytvořených stránek, které nemají optimalizovaný kód a developer do nich nastrkal zbytečně velké obrázky. Někdy mohou být menší stránky zatíženy náhlým přílivem návštěvníků, trochu jako když se na úzkou silnici navalí spousta aut v důsledku blízké kulturní nebo sportovní akce. Velké stránky spravované rozsáhlými týmy IT expertů jsou ale na podobné zácpy připravené a potíže s nimi tkví většinou jinde. Pokud vám špatně funguje Messenger nebo Facebook, je na čase zjistit, odkud problém přichází.
Ověření zdroje problému
Poté, co se objeví problémy s rychlostí nějaké služby, máte několik možností, jak otestovat, kde vězí problém:
1) Is it down?
Napište do vyhledávače název stránky, se kterou máte potíže a za ní přidejte anglické slovíčko „down” (dole). Na prvním místě ve vyhledávání by se měla objevit informace o tom, jestli má stránka momentálně problémy (is down) nebo ne (is not down).
2) Změna prohlížeče
Někdy si stránky či služby nerozumí s prohlížečem, který používáte. Vyplatí se vyzkoušet alespoň jeden další a zkontrolovat, jak všechno funguje přes jiný prohlížeč.
3) Změna připojení
V případě, že máte možnost třeba zaskočit s notebookem do kavárny nebo k sousedovi, vyzkoušejte se připojit tam. Pokud problémy přetrvávají, jedná se o externí problém.
4) Měřič rychlosti
Měřičů rychlosti internetu existuje online velká spousta. Dozvíte se z nich, jak rychlé je vaše připojení z hlediska stahování dat (download), nahrávaní dat (upload) a odezvy připojení (ping). Doporučujeme vyzkoušet několik měřičů a výsledky mezi sebou porovnat. Když jsou tristní, tak je odpověď na místě – musíte si najít lepšího poskytovatele internetu. S našimi tarify si můžete vybrat připojení přesně podle vašich potřeb a nebudete muset trávit většinu času na internetu čekáním.