Nefunkční wifi? Co s tím?
Výpadek připojení k síti je nemilou záležitostí a obvykle na něj dojde, když to nejméně potřebujete. Pokud používáte bezdrátové připojení, může se často stát, že se někde prostě nepřipojíte kvůli slabému signálu nebo z jiných důvodů. Ale co když síť hlásí „připojeno“ nebo „přístup k internetu“, ale požadované stránky přesto nereagují?
Zkusili jste to vypnout a zapnout?
Jistě jste zkontrolovali panel s připojením, ale vše se zdá být v pořádku. Signál vynikající nebo alespoň dobrý, ale k mailu, Facebooku nebo jiné stránce se ne a ne připojit. Základní pomocí v těchto situacích může být restart. Není výjimečné, že dojde k selhání činnosti některého zařízení nebo procesu. Vypnutí a opětovné zapnutí může skutečně pomoci.
Začněte v tomto případě svým Wi-Fi routerem nebo modemem. Vypněte přístroj tlačítkem „On/Off“ (určitě ho neresetujte do továrního nastavení), napočítejte třeba do deseti a znovu chod obnovte. Chvíli potrvá, než router naskočí. Poté vyzkoušejte, zda se situace změnila. Někdy může pomoci i restartování samotného počítače.
Problém nemusí být na vašem přijímači
Když se stránka chvíli nenačítá, má spousta lidí tendenci sprásknout ruce a pomyslet si… už mám zase nějaký problém s připojením. Zdaleka ne vždy však musí být chyba na vaší straně. Pokud se marně dobýváte na nějaké konkrétní stránky, zkuste nejdříve otevřít jiné.
Problémy mohou mít servery, ale i konkrétní aplikace, které připojení využívají, např. Skype. Dokonce i firmy jako Google nebo Facebook už zažily výpadky, které spoustu lidí značně rozhodily. A co teprve běžné stránky. U těch lze čekat problémy mnohem častěji.
Otestujte jiný prohlížeč
Připojení je v pořádku, ale internet je soustavně pomalý, stránky se nechtějí načítat nebo máte jiné potíže, které vám dělají z práce na internetu peklo? Problém může být samozřejmě příliš pomalé připojení, nedostatečný signál ze špatně umístěného routeru apod. Na vině ale může být i samotný internetový prohlížeč.
Problémy mohou zažívat především starší a neaktualizované verze. Ujistěte se proto, že máte nejnovější variantu tohoto programu. Pokud zádrhel přetrvává, stáhněte si jiný prohlížeč a vyzkoušejte, jak se mu bude dařit.
Zpomalování a „sekání“ mohou někdy taky způsobit různé moduly a doplňky, které se do některých prohlížečů dají instalovat. Projděte si proto tyto doplňky a zkuste odstranit ty, které nutně nepotřebujete. Chod internetu nezřídka komplikují a zpomalují také problémy s operačním systémem nebo hardwarem (zastaralý, zavirovaný apod.). Zde bývá řešení složitější.
Nechte si poradit od Windows
Operační systémy Windows mají integrovanou podporu při problémech. Klikněte na ikonu připojení pravým tlačítkem a vyberte položku „Odstranit potíže“ – možná se s její pomocí dopídíte řešení. Nefunguje to tak spolehlivě, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale za zkoušku nic nedáte. Dlouhodobější výpadek však vždy řeště s poskytovatelem vašeho připojení, který by měl být schopný vám poradit.