Jak zresetovat router do továrního nastavení?
Problémy s routerem zpravidla přináší pomalé, vypadávající či zcela nefunkční připojení k internetu. Jak takovou situaci vyřešit? Není třeba hned kupovat nový přístroj, často stačí udělat kontrolu a v případě krajní nouze router zresetovat do továrního nastavení. Pojďte zjistit, co to v praxi znamená.
Ještě než se pustíte do resetu
Zlobí vás router? Proveďte pečlivou kontrolu kabelů. Častým problémem u domácích sítí bývá uvolněný nebo odpojený kabel. Pokud jsou problémy v načítání jen některých webových stránek, bude problém spíš u těchto stránek. Při chybě routeru nefunguje připojení zpravidla kompletně. Zkontrolujte také SSID, což je název vaší domácí Wi-Fi, uložený v libovolném zařízení, které už se dříve opakovaně připojovalo. Někdy se totiž zařízení může ze sítě samovolně odpojit.
Před resetem můžete zkusit ještě restart
Restart a reset zní podobně, ale restart (vypnutí a opětovné zapnutí) je mnohem jednodušší. Toto řešení přes svou triviálnost často funguje. Prostě router vypnete a pro jistotu ho na několik desítek sekund (raději na minutu) odpojíte ze sítě i od všech kabelů. Potom ho znova zapnete a možná budete překvapeni tím, že problém je pryč. Nebyl-li tento pokus úspěšný a problémy s připojením jsou i přes výše zmíněnou kontrolu dlouhodobé, dává smysl reset do továrního nastavení.
Co obnáší návrat do továrního nastavení?
Při resetování a návratu do továrního nastavení dojde k tomu, že budou vymazána všechna nastavení. To znamená, že si musíte poznamenat své přihlašovací údaje a heslo (pokud chcete znovu nastavit to samé, aby nedošlo k problémům s připojením dalších zařízení) a potom se teprve můžete s klidným svědomím pustit do resetování routeru. Je dobré mít při ruce i manuál. U některých routerů se určité detaily postupu mohou lišit, s návodem to zvládnete snadno a mnohem rychleji.
Provedení resetu
Prakticky u všech routerů najdete malé tlačítko s označením RESET (návod usnadní hledání). Po jeho stisku lze provést buď krátkým stisknutím restart (odpovídající výše zmíněnému vypnutí/zapnutí) nebo delším podržením tlačítka reset do továrního nastavení. U některých přístrojů budete pro stisk tlačítka potřebovat tužku, protože prstem nelze tlačítko stisknout. Tento postup lze použít mnohdy i u routeru, k němuž neznáte heslo. Po resetu do továrního nastavení máte možnost si router znovu kompletně nastavit. Pokud znáte administrátorské heslo routeru, jste ve výhodě, protože v jeho nastavení můžete provést zálohování nastavení a to následně obnovit.
Bohužel resetem do továrního nastavení riskujete také smazání nastavené IP adresy a tím pádem nedostupnost připojení. V takových případech se vyplatí obrátit se na někoho zkušenějšího, případně rovnou na technickou podporu vašeho poskytovatele. Airwaynet má zákaznickou podporu pro jakoukoliv technickou pomoc dostupnou nonstop.
Reset jako poslední naděje
Reset do továrního nastavení bývá jednou z posledních šancí, jak vyřešit problémy způsobené routerem. Pokud nepomůže, nabízí se opět kontaktování technické podpory, případně výměna routeru. Pro tu je dobré rozhodnout se především v případech, kdy máte doma již hodně starý a vysloužilý přístroj.