Jak naučit prarodiče s internetem?
Pro mladší generace je přístup k internetu absolutní samozřejmostí a pohybují se v něm jistěji než ryba ve vodě. Nezapomeňme ale na slavný citát Douglase Adamse, autora Stopařova průvodce po galaxii:
„Všechno, co se nachází na světě, když se narodíme, je absolutně normální, obyčejné a patří k obvyklému běhu věcí. Všechno, co je vynalezeno v době mezi naším 15. a 35. rokem života je nové, zajímavé a nejspíše v tom můžeme udělat kariéru. Cokoliv vynalezené po naší pětatřicítce je nepřirozené a vymyká se přirozenému stavu světa.”
Generace našich prarodičů neměla možnost zapojit online aktivity do svého běžného života od mládí, což neznamená, že jim nemohou přinést stejnou radost jako mladším ročníkům. Jak jim tedy pomoci překonat strach a nechuť k novým věcem a uvést je do tajů internetu?
Základní tipy
Pro lidi, kteří s počítačem pracují každý den, jsou některé činnosti tak samozřejmě, že si ani neuvědomují jejich složitost pro online nováčky. Tady je pár dobrých tipů, které vám při výuce internetových/technologických dovedností seniorů pomohou:
1) Vyhněte se žargonu
Příliš mnoho cizích nebo odborných slov vaše prarodiče zbytečně zahltí informacemi, které vlastně nepotřebují. Snažte se názorně ukazovat a vysvětlovat na příkladech, místo pouhého popisování a odkazování na výrazy, které jsou pro seniory nicneříkající.
2) Všechno musí mít jasné místo
Každý by měl mít přehlednou plochu počítače, ale u seniorů je to absolutní nutnost. Zvětšete ikony a přidejte na plochu jen ty absolutně nejdůležitější. Místo názvu prohlížeče jej pojmenujte „Internet” a klidně do názvu přidejte i nějaké popisky.
3) Využijte skutečné zájmy vašich prarodičů
Senioři internet nevyzkouší, pokud jim nevyložíte, kde leží jeho výhody. Vysvětlete babičce, kde najde zásobu receptů, jak si je může uložit a dědovi ukažte stránky o historii nebo DIY návody pro kutily. Zkrátka, pracujte s tím, co je reálně zajímá, ne s teoretickými popisy.
4) Začněte od úplných základů, opakujte a nestresujte
Senioři se dokáží naučit i velmi složitým procesům, musí pro to ale mít motivaci a na straně vyučujícího (vás) je potřeba trpělivost. Každý naučený krok, třeba jenom zapnutí a vypnutí počítače, je velkým úspěchem, na kterém se dá stavět.
5) Najděte tu správnou technologii
Spousta lidí dnes tráví většinu času na internetu přes mobilní zařízení, ať už je to chytrý telefon nebo tablet. Malá zařízení s dotykovou obrazovkou mohou a nemusí být pro seniory ideální. My doporučujeme začít s klasickým stolním počítačem, případně dostatečně velkým notebookem.
6) Předejte slovo autoritě
Nemáte na zdlouhavou výuku čas nebo ve vás prarodič nevidí dostatečnou autoritu? Najděte ve svém okolí kurz pro seniory zaměřený na používání internetu. Jsou často zdarma a vedeny odborníky, kteří vědí, jak seniorům správně poskytovat potřebné informace.
7) Zdůrazněte bezpečnostní zásady
Seniorům hrozí útoky podvodníků v reálném i digitálním prostředí. Zaměřte se na základy bezpečného chování na internetu (na co neklikat, jak nastavit ochranu před spamem, kde si ověřit bezpečnost stránky) a ukažte prarodičům ověřené, bezpečné stránky pro činnosti, kterým se chtějí na internetu věnovat.
Pohlídejte kvalitu připojení
Prarodiče možná nebudou potřebovat streamovat počítačové hry, i když i babičky pařanky se najdou. To neznamená, že by jejich připojení mělo spadat do nejpomalejších kategorií. Čím méně překážek v podobě čekání či nestabilnosti budou senioři při využívání internetu mít, tím lépe se na nové technologie adaptují. Vyberte tedy opravdu kvalitní tarif za rozumnou cenu, díky kterému budou babička s dědou surfovat na netu bez potíží.