Jak na soukromí na internetu
Každou chvíli dnes v médiích slýcháme o únicích osobních dat online uživatelů. Internet je báječná věc, ale bohužel musíme za propojení s celým světem platit rizikem, že se někdo dostane k našim citlivým informacím. Neznamená to, že by soukromí na internetu vůbec neexistovalo, ale je nutné se snažit svoje informace chránit. Podobně jako když v domově investujeme do zabezpečovacího systému. Ne každý ale ví, kde všude číhá nebezpečí a zdánlivě banální chování může vyústit ve ztrátu citlivých dat. Jak se podobným potížím vyvarovat? Máme pro vás nálož tipů, díky kterým vaše data na internetu zůstanou soukromá.
Pozor na veřejné Wi-Fi sítě
Veřejně dostupné Wi-Fi sítě jsou k dispozici dnes skoro všude, od obchodních center až po zastávky tramvaje. Pokud nemáte data, může vám nezaheslovaná Wi-Fi síť rozhodně přijít vhod. Je však velmi snadné vytvořit síť s nevinným názvem a poté tajně sledovat aktivity lidí, kteří se na ni připojí. Veřejné Wi-Fi sítě tedy raději využívejte minimálně. Rozhodně se na nich pak nepřihlašujte k bankovním účtům a neposílejte zprávy s citlivými údaji. Víme o případech, kdy lidé přišli o cenná soukromá data, protože místo domácí sítě používali veřejnou Wi-Fi v okolí bytu. Místo toho zainvestujte do dobrého připojení, které zajistí jak kvalitní internet, tak bezpečnost vašich dat.
Pravidelně aktualizujte
Aktualizace programů nebo operačního systému mohou být zdlouhavé, ale neodkládejte je. Během aktualizací totiž programy získávají nové způsoby, jak se bránit před nájezdy útoků zvenčí. Hackeři svoje taktiky často mění a designéři se snaží být o krok před nimi.
Dvoufázové ověření je otrava, ale užitečná
Dvoufázové ověření znamená, že když se chcete připojit k novému zařízení, tak nejprve musíte zadat kód, který vám přijde na telefon (často do specializované aplikace). Minuta navíc vám tak pomůže odehnat velké množství nekalých živlů, kteří mají zálusk na vaše data.
Neinstalujte zbytečné doplňky prohlížeče
Doplňky prohlížeče jsou skvělá věc, ale vyplatí se instalovat pouze rozšíření z prověřených zdrojů. Bohužel rozšíření patří k častým způsobům, jak neetické firmy sbírají data o uživatelích.
Nesdílejte o sobě všechno na sociálních sítích
Ví o vás všichni na Twitteru, Facebooku a Instagramu první poslední? Tak to možná děláte chybu. Tzv. sociální hacking totiž spočívá v nasbírání veřejně dostupných informací o určité osobě a jejich následném použití ke zcizení identity oběti. Může se třeba stát, že zloděj identity zavolá do banky, před kterou se vydává za vás. Pokud je kontrolní otázka pro banku jméno vašeho mazlíčka, tak se o problémech dozvíte třeba až ve chvíli, kdy přestane fungovat vaše platební karta.