Jak na rozšíření WiFi signálu po celém domě?
Mít doma WiFi síť je zcela běžné. Ovšem pokud není dostatečně silný a kvalitní signál ve všech místnostech, uživatelský komfort tím zásadně trpí. Víte, jak snadno rozšířit signál tam, kam potřebujete?
Signál po celém domě by měl být samozřejmostí
V poslední době se výrazně zvýšil počet zařízení, která využívají připojení k internetu. Ať už jsou to chytré televizory, telefony, tablety nebo různé další spotřebiče. Sami určitě dobře víte, že signál v celém domě prostě budete někdy potřebovat a využívat.
Zapomeňte na šíření signálu v domácnosti prostřednictvím kabelů. Vsaďte raději na WiFi. Proč je v některých místech signál slabý? Může to být způsobeno tím, že signál prostě neprojde překážkami. Stejně tak může být problémem prostor, který chcete signálem pokrýt.
Přestěhujte router
Zásadní vliv na to, jak se signál po místnostech a celé budově šíří, má umístění jeho zdroje. Začnete tedy hledat místo, kam WiFi router umístit, aby měl signál v cestě minimum překážek (zdí, dveří apod). Vhodné umístění můžete najít například na chodbě, v případě patrového domu to možná bude u stropu. U některých routerů můžete navíc změnit nastavení výstupního výkonu WiFi modulu a tím získat lepší úroveň signálu i jeho větší dostupnost. Stejně tak se vám vyplatí investovat do kvalitního routeru, který má více antén. K nejrychlejšímu internetu na doma vám Airwaynet zdarma přidá prémiový WiFi router se skvělými parametry pro šíření signálu včetně podpory 5GHz pásma.
WiFi směrovač neboli EXTENDER
Pro takzvané přemostění můžete použít WiFi směrovač, který zprostředkuje převedení signálu jedné bezdrátové sítě na jinou. Směrovač totiž přijme od primárního směrovače dostatečně silný signál v místě dobré dostupnosti a převede ho následně na jinou WiFi síť, čímž pokryje další prostor (část bytu nebo domu). Tato nově vytvořená síť může mít dokonce odlišné heslo i název. Na koncových zařízeních (TV, tablet, smartphone) je potom zapotřebí heslo i název sítě doplnit.
Druhý WiFi router a kabel jsou zárukou jistoty
Velmi spolehlivým řešením je připojení dalšího routeru pomocí ethernetového kabelu k primárnímu routeru. Zde však musíte myslet na to, zda-li takové propojení dává smysl. Nevyhnete se kabelu, který je třeba nějak skrýt. Kabel a druhý router si zvolte jako řešení v případě, že překážky jsou opravdu „neprůstřelné“ a jinak si s průchodem signálu prostě nemůžete poradit.
Slyšeli jste o zásuvkových adaptérech?
Řešení s označením POL neboli Power-on-line adaptéry využívá běžné síťové (napájecí) zásuvky, Na nich jsou podle zvoleného typu umístěny jeden až čtyři konektory RJ-45 pro připojení běžného ethernetového kabelu. Každý POL adaptér by měl mít přidělenu jednu zásuvku. Do jedné ze zdířek LAN1 až LAN4 připojíte kabel, který vede ze směrovače (opět ze zdířky LAN1 až LAN4). Na místě, kde budete chtít umístit sekundární WiFi router, připojíte do zásuvky další POL adaptér a zařízení potom propojíte ethernetovým kabelem (mezi zásuvkami LAN1 - LAN4). Můžete dokonce přikoupit i další POL adaptér, který v místě potřeby zasunete do napájecí sítě. Důležité je však to, aby všechny adaptéry používaly stejný protokol přenosu dat v napájecí síti.
U routeru vždy volíme raději lepší kvalitu
Chcete-li se komplikacím s rozšířením WiFi signálu po celém domě vyhnout, určitě se vám vyplatí investovat do kvalitního routeru. Již jednou zmíněný prémiový WiFi router nabídne výborné pokrytí vaší domácnosti a současně nabízí vysoké rychlosti připojení bezdrátových zařízení.