Jak funguje blokování dezinformačních webů
Společenské události posledních let rozproudily silnou diskuzi o dezinformačních webech a jejich blokování. V České republice se nestává často, aby byly weby blokovány ve větší míře. Platí zde svoboda projevu. Možná právě proto se vyplatí vědět, jakým způsobem a za jakých podmínek k blokování dochází?
Kdo blokuje weby a jak to funguje?
Správce české národní domény na konci února 2022 zablokoval weby, které byly považovány na dezinformační. Nedočkal se však podpory ze strany státu a úřadů a na konci května je zase odblokoval. Nejčastěji blokuje weby registrátor domén (CZ.nic, Wedos a další) za pomocí DNS záznamů.
Běžně je web zablokován kvůli jeho obsahu. Může se jednat o nelegální prodej drog nebo farmaceutik, zbraní či šíření dětské pornografie. V takovém případě má registrátor ze zákona povinnost web zablokovat.
Dezinformační weby byly v roce 2022 zablokovány na popud vlády. Ta ale blokování nakonec nepodpořila potřebným zákonem a weby musely být zase odblokovány. Velmi přísné nároky na obsah webů má například Čína, která za pomocí Velkého čínského firewallu blokuje například Wikipedii nebo YouTube.
Když blokuje weby poskytovatel
V některých případech blokuje weby i poskytovatel internetu. Nemůže tak ale činit na základě subjektivního rozhodnutí o pravdivosti či nepravdivosti informací na daném webu. Váš poskytovatel internetu zablokuje ty weby, které zobrazují výše zmíněný nelegální obsah.
Sami sobě filtrem
Pokud chcete dezinformační weby blokovat v rámci svého počítače, můžete si vybrané weby zablokovat přímo v nastavení prohlížeče. V takovém případě ale musíte sami rozhodnout, které z webů budete považovat za dezinformační a ty zablokovat pro všechny, kteří používají daný počítač.
Pokud chcete blokovat weby pro všechna zařízení, je potřeba nastavit seznam blokovaných domén ve vašem routeru. Blokování webů pouze v prohlížeči může šikovnější uživatel obejít, nezáleží však na typu připojení. Weby blokované přímo v zařízení se nebudou zobrazovat na žádné bezdrátové sítí ani mobilních datech. Blokace webů ve firewallu routeru zablokuje weby pouze v případě, že bude zařízení připojeno na danou bezdrátovou síť.
Dezinformace se hojně objevují také na sociálních sítích, které si určitě doma zablokovat nechcete. V takovém případě nezbývá, než selektivně zablokovat všechny účty, které podle vás šíří na sociálních sítích dezinformace. Nejúčinnější obranou proti dezinformacím je však ověřování informací z dalších zdrojů. Nezapomeňte, že na sociálních sítích existuje nespočet účtů, které vznikly pouze za tímto účelem a neštítí se šířit neověřené informace a očividné lži.