Jak funguje anonymní prohlížení internetu?
Při prohlížení webových stránek si internetové prohlížeče ukládají řadu informací, například adresy navštívených stránek a serverů. To by mělo sloužit v první řadě pro usnadnění práce uživateli, někdy ale nastanou situace, kdy naopak nechcete, aby tyto informace mohly vidět další osoby. Co s tím?
Řešení pro vaše soukromí
Chcete-li si zachovat určitou dávku soukromí, nabízí moderní prohlížeče jednoduché řešení v podobě anonymního prohlížení. To vám umožňuje procházet se po internetu bez ukládání jakýchkoli detailů a informací o navštívených stránkách a serverech. Důležitou součástí anonymního režimu je i ochrana proti sledování, jež zabraňuje například různým reklamním společnostem, aby mohly sledovat váš pohyb na internetu.
Jak to vlastně funguje?
Musíte si v první řadě uvědomit, že ani režim anonymního prohlížení vás na internetu neučiní zcela neviditelnými. Kdo může i při aktivovaném anonymním režimu sledovat, které stránky navštěvujete? Je to poskytovatel připojení a v případě připojení z pracoviště i zaměstnavatel. Navíc ani anonymní prohlížení vám neposkytne stoprocentní ochranu před keyloggery a spyware, které už se mohly usadit i ve vašem počítači bez ohledu na to, v jakém režimu si web prohlížíte. V zásadě se tedy jedná o to, že anonymní prohlížení vám zajistí anonymitu v rámci domácnosti a jednoho konkrétního zařízení, ale na internetu vás neskryje.
Jak můžete zapnout režim anonymního prohlížení?
U každého prohlížeče je v některých detailech postup pro zapnutí anonymního prohlížení lehce odlišný, v principu se ale podobá jeden druhému. Jako příklad se podívejte, jak postupovat například u oblíbeného prohlížeče Firefox.
Nové anonymní okno je možné otevřít dvěma způsoby:
1. Po klepnutí na tlačítko nabídka (tři vodorovné čárky) si vyberte Nové anonymní okno. A je to, máte otevřeno nové a zcela prázdné anonymní okno.
2. Pro otevření odkazu v novém anonymním okně klikněte pravým tlačítkem myši na kterýkoli odkaz a v kontextové nabídce vyberte položku Otevřít odkaz v novém anonymním okně. Tím dojde k otevření nového anonymního okna, do nějž se načte odkazovaná stránka.
Upozornění: Okno, které je otevřeno v režimu anonymního prohlížení, snadno poznáte na první pohled. V jeho horní části se totiž zobrazí nápadná fialová maska neboli škraboška. U některých prohlížečů má okno jinou barvu.
Kdy je vhodné používat anonymní prohlížení?
Použít tento režim má smysl, pokud chcete, aby se do paměti neukládaly:
- navštívené stránky
- vyhledávané fráze a texty ve formulářích
- nově zadaná hesla
- cookies (cookies uložené v anonymních oknech jsou v paměti uchovávány dočasně, vždy odděleně od ostatních, po skončení anonymního prohlížení jsou vymazány)
- seznamy stažených souborů
- offline obsah
- mezipaměť
Pokud si vytvoříte při zapnutém režimu anonymního prohlížení novou záložku, zůstane uložena i po vypnutí režimu anonymity.
Soubory, které si v režimu anonymního prohlížení stáhnete, nebudou po skončení režimu anonymity odstraněny a zůstanou v počítači uloženy.