DVB-T2 do hloubky
Vysílání na původním digitálním standardu televizního přenosu DVB-T už pomalu patří minulosti a nástup nového standardu DVB-T2 je v plném proudu. Poslední vysílače se starým typem vysílání budou přepnuty v letošním červnu.
Celý proces přechodu znamená nutnost nákupu nového vybavení pro obrovské množství domácností, které stále přijímají pozemní televizní vysílání. Co vlastně DVB-T2 je, co umí a proč k přechodu dochází? Existuje alternativa, která dokáže problémy s přechodem na DVB-T2 vyřešit a zároveň zlepšit i kvalitu diváckého požitku ze sledování televize?
Proč se na DVB-T2 přechází
Hlavním důvodem přechodu na DVB-T2 je rozšiřování služeb mobilního internetu, který klade velké nároky na stávající frekvenční pásma. Dostupnost a rychlost mobilního internetu LTE a příchod nových sítí 5G vyžaduje, aby se pásmo dříve určené pouze pro televizní vysílání zúžilo. Pokud by ale tak nastalo bez změny televizního standardu, nebylo by možné vysílat stejné množství kanálů a ve stejné kvalitě. Právě to řeší DVB-T2, které na užším výseku pásma dokáže přenášet signál tak, aby diváci o nic nepřišli. Jinými slovy, důvody pro přechod na DVB-T2 jsou víceméně vynucené a nevycházejí (čistě) z touhy poskytnout divákům lepší způsob sledování pořadů.
Co jsou multiplexy a kodeky?
Multiplexy jsou důležité pro fungování digitálního vysílání. Nazývají se tak vysílací sítě, ve kterých se nachází více televizních stanic společně s rozhlasovými stanicemi. V podstatě se tedy jedná o jakýsi balíček různých dat, který do vaší televize putuje přes pozemní vysílání. Multiplexy nahradily dřívější analogové vysílání už při přechodu na DVB-T.
DVB-T2 přichází také s novým kodekem, tedy způsobem kódování obrazu a zvuku. Když k vám totiž dorazí balíček dat, musí ho vaše televize umět také rozbalit. Nový kodek HEVC (známý také jako H.265) umožňuje efektivnější kódování než u předchozího standardu. Je však třeba si dát pozor na to, aby váš televizor zvládal jak přijímat DVB-T2, tak rozlouskat obraz zakódovaný pomocí HEVC.
Přinese DVB-T2 4K rozlišení do domácností?
S lepším kodekem by teoreticky mohl do domácností snadněji přicházet obraz ve vysokém rozlišení. Kromě sledování pořadů České televize si zřejmě ale HD obrazu příliš neužijete. Všechny komerční televizní stanice považují HD vysílání za jedinečný produkt, který je zpoplatněný a nemají to v plánu s DVB-T2 měnit. Vysílání v Ultra HD (známé také jako 4K) není na vlnách DVB-T2 technologicky možné kvůli omezené kapacitě.
IPTV jako alternativa se skutečnými výhodami
Pokud hledáte alternativu k DVB-T2, která opravdu přinese změnu do způsobu, kterým sledujete televizi, pak zvolte IPTV neboli internetovou televizi. S IPTV můžete dát sbohem otravným reklamám, sledovat pořady tehdy, kdy se to hodí vám, brouzdat bohatými videotékami... Na rozdíl od vysílání v DVB-T2 si můžete s IPTV také vychutnat pořady jak v HD, tak v Ultra HD. Podívejte se na přehled výhod internetové televize a vyřešte problémy s novým standardem jednou provždy.