FUP vs. přenosová rychlost

Pojem FUP je dnes běžně chápán jako určitý datový limit, který nastavují poskytovatelé a operátoři uživatelům zejména mobilního internetu. Ve skutečnosti je význam této zkratky poněkud jiný.

Co je to přesně FUP?

Zkratka je obvykle vykládána jako „Fair User Policy“, přesnější znění je ale „Fair Use Policy“. V každém případě jde o soubor nařízení a úprav, které by měly uživatele sdíleného připojení přimět k „férovějšímu“ využívání sítě.

Co to znamená v praxi? Představte si například uživatele, který hromadně stahuje a nahrává filmy na internet, sleduje videa v HD kvalitě a obecně vykonává činnosti, které spotřebují velké objemy dat. Tím však může omezovat ostatní uživatele sdíleného datového pásma. FUP má za úkol spravedlivěji rozdělit připojení a penalizovat uživatele, kteří daty plýtvají. Alespoň taková je teorie.

Kde se FUP využívá?

Dříve mělo FUP své opodstatnění a bylo poměrně běžné u domácího připojení. Dnes se s ním však setkáme především u připojení mobilního a jeho hlavním účelem je donutit uživatele draze si zaplatit data navíc.

V případě vyčerpání datového balíčku je totiž uživatel od mobilního internetu buď odstřižen, nebo je rychlost připojení zpomalena natolik, že je síť téměř nepoužitelná. Konkrétní politika – jak zacházet s uživateli, kteří překročili datový limit, je samozřejmě závislá na poskytovateli.

Lze se vyčerpání dat vyhnout?

Jednou z možností je pořízení dostatečně velkého datového balíčku nebo případné dokoupení dat. Pokud ale nechcete platit víc za již jednou zaplacenou službu, nezbývá než svůj datový tok dostat pod kontrolu a využívat internet tak, abyste přidělený objem nevyčerpali předčasně.

Pamatujte, že nejvíce dat spolykají videa – a to zejména videa v HD kvalitě. Stahování nebo sledování filmů online je voda na mlýn „FUP“. 1 GB vám vystačí jen k cca dvěma hodinám videí ve slabé kvalitě. Při velmi vysokých kvalitách může být 1 GB pryč už za pár minut. Velmi náročné jsou i různé videohovory a konference.

Datům dává zabrat taky hraní online her nebo používání různých aplikací, které přístup k internetu využívají. Méně náročné je např. stahování hudby v mp3 nebo poslech online rádií. Nejméně dat vyžaduje samotné prohlížení stránek, pokud nejsou plné různých náročných prvků.

FUP na doma?

Rozhodně ne. Dnes už je domácí připojení s omezením datového toku takřka nemyslitelné, a pokud narazíte na takovou nabídku, víte, že nejde o poctivého poskytovatele. Naopak ověřené a solidní společnosti nabízejí internetové připojení zcela bez omezení. Příkladem může být internet od Airwaynet, který bude mít vždy plnou rychlost bez ohledu na to, kolik dat spotřebujete.