Co je agregace?

Když se mluví o agregaci, slyšíte většinou spíš lamentování a projevovanou nespokojenost. Proč vlastně mají uživatelé internetového připojení z agregace občas těžkou hlavu? A proč si zrovna tento údaj ve smlouvě s poskytovatelem internetového připojení hlídat?

Když nejste na lince sami

Termín agregace se v souvislosti s internetem používá pro označení počtu uživatelů, kteří v jednom okamžiku mohou sdílet maximální vyhrazenou rychlost. To znamená sdílení kapacity internetových linek mezi více uživateli, což je bezesporu výhodné, protože díky tomu může poskytovatel nabízet připojení za výrazně nižší cenu.

Rozumná agregace je v pořádku

Mít internetovou linku jen pro sebe? To jako běžný uživatel prakticky ani nevyužijete a služba je samozřejmě i finančně mnohem nákladnější. Takové připojení využijí spíš větší firmy, které potřebují přeposílat větší objemy dat a ocení ji i pracovníci takových profesí, u nichž je potřeba rychlého dowloadu (stahování dat) i uploadu (odesílání dat). Využívá se k pravidelnému zálohování velkých souborů na cloud nebo odesílání velkých souborů, případně sdílení online v maximální kvalitě.

Běžně vystačíte s rozumně agregovaným připojením, ačkoli občas snížení rychlosti pocítíte. Dochází k tomu nejčastěji v období takzvaných "špiček", tedy mezi 18. až 23. hodinou, případně o víkendech. V tu dobu totiž využívá internetové připojení vysoký počet uživatelů současně, což se projeví jako pomalejší příjem i odesílání datových souborů. Jaká hodnota agregace je přijatelná? Lze vycházet z toho, že hodnota do 1:10 je velmi dobrá, ale pozor, občas se můžete setkat i s agregací 1:50 nebo dokonce i vyšší. Potom už to bývá trochu komplikovanější.

Co znamená vyjádření poměru a kde o něm najdete údaj?

Hodnota agregace, což je zmíněný počet uživatelů sdílejících jednu linku, je vždy uvedena jako poměr 1:X. V tomto číselném vyjádření je písmeno X nahrazeno počtem sdílejících uživatelů. Ve smlouvě najdete vždy údaj o maximální rychlosti ve spojení se slovíčkem „až“, což vlastně značí, že to je maximální rychlost, jaké lze na lince dosáhnout. Podle počtu právě aktivních uživatelů se ovšem tato rychlost může snížit. Údaj o agregaci musí být uveden ve smlouvě o poskytování internetového připojení. Smlouvu bez tohoto údaje určitě nepodepisujte. Ve smlouvě Airwaynet je údaj o agregaci viditelně uveden v samostatné kolonce v odstavci Specifikace služby.

Ověřte si rychlost připojení pomocí jednoduché aplikace

Říkáte si, že vám agregace zpomaluje připojení až moc často a velmi znatelně? Změřit si aktuální rychlost připojení je velmi snadné, využijte měření rychlosti u nás na webu. Opakovaná měření v různých časech vám odhalí, kdy je špička, jak moc agregace rychlost snižuje a zdali nemá smysl přemýšlet o jiném poskytovateli.