10 nejčastějších problémů s routerem a jak na ně

Pokud u routeru nastanou problémy, zaskočí vás to nejčastěji v ten nejméně vhodný čas. Jaké jsou možnosti řešení? Podívejte se na několik praktických rad!

Kde je zádrhel?

Záleží na tom, zda je problém technického rázu, nebo je jednoduše router skutečně veterán a nestíhá. Pokud se jedná o letitý model, ve srovnání s připojením u přátel nebo u sousedů jednoduše zjistíte, že je pomalý, občas zamrzá a začnete uvažovat o novém. Je možné starý router upgradovat, aby byl zase rychlý? Na takové úvahy zapomeňte, prostě jednou za čas dojde čas na jeho výměnu, na routeru se toho moc vylepšit nedá. Ovšem někdy je v tom router celkem nevinně, zkontrolujte tedy napřed situaci a zjistěte, zda není chyba jinde.

1. Špatné umístění

I když si platíte rychlou internetovou přípojku, může být přenos dat pomalý a nespolehlivý kvůli nevhodně vyřešenému umístění modemu. Na rychlosti přenosu bezdrátového signálu se snadno podepíše v negativním smyslu kupříkladu umístění v blízkosti silných stěn nebo kovových konstrukcí. Signál potom v některém směru nejde téměř vůbec či jen odrazem. V průchodu signálu může bránit například i akvárium (ne sklo, ale voda) nebo kovové konstrukce. Optimální místo pro umístění routeru je vždy přibližně uprostřed prostoru, kde chcete signál přijímat.

2. I sousedův router může dělat problémy

Výrazné zpomalení může působit i další cizí router v blízkém okolí, stejně jako ten váš může zase působit problémy jinému uživateli. Vhodným řešením je v takové situaci jedině nastavení jiného kanálu na routeru, možná je i volba moderního routeru, jenž zvládá změnu kanálů automaticky.

3. Někdy pomůže pouhé vypnutí a zapnutí

Může se stát, že některý proces v počítači nefunguje správně a zamezuje tak správnému připojení. Zkuste jako první krok zařízení i router vypnout a znovu zapnout, případně restartovat. Zní to divně, ale často to opravdu pomůže.

4. Jak jste na tom s agregací

Pokud dochází ke snížení rychlosti ve špičkách (večer a o víkendu), zkontrolujte úroveň agregace (sdílení s dalšími uživateli). Je-li příliš vysoká agregace, není se co divit zpomalení internetu, router za to nemůže.

5. Pokud se router přehřívá

Router sám o sobě nemá velký výpočetní výkon, přehřívání znamená často nevhodné umístění (bez dostatečného přístupu chladicího vzduchu), což lze vyřešit vhodnějším umístěním. Je ale také možné, že prostě nestíhá přenést požadovaný objem dat. Potom je čas pořídit moderní router a se starým se rozloučit.

6. Pokud signál často padá

Může docházet k překrývání signálu s okolními routery, řešením je změna používaného kanálu. Moderní routery nabízejí skenování kanálů a nastavení automatické změny kanálu podle dostupnosti.

7. Pokud se router samovolně resetuje a nepřipojí se k internetu

V takovém případě je u staršího routeru někdy řešením aktualizace jeho firmwaru. Možnost vyhledání aktualizací najdete v nastavení routeru, aktualizace se provádí přes administrační rozhraní.

8. Kontrola připojení, je-li aktivní

Na vině nemusí být vždy router, problém může vzniknout i vytažením přívodního kabelu nebo výpadkem signálu ze strany poskytovatele. Zkuste jiný modem nebo jiné zařízení, zda je signál skutečně aktivní.

9. Špatné nastavení routeru

Tyto problémy méně zkušený uživatel těžko hledá, můžete však k opravě nastavení internetového připojení použít automatického Poradce při potížím s připojením k internetu. Klikněte pravým tlačítkem na ikonu připojení na liště systému a máte ho!

10. Používáte 2,4, nebo 5 GHz?

Většina routerů podporuje standard 2,4 Ghz, novější zařízení často i pásmo 5 GHz. Máte-li možnost připojit se na 5 GHz síť, využijte toho, je méně přeplněná a zpravidla i rychlejší.