Co může ve vašem počítači zpomalovat internet?
Trápí vás pomalý a nestabilní internet? V mnoha případech není chyba na straně připojení, ale v samotném přístroji, přes který se chcete připojit. Podívejte se, jak odhalit a vyřešit nejčastější příčiny.
Začněte od vstupu signálu
Pokud si nejste jisti, zda za nekvalitní připojení nemůže router, připojte se místo bezdrátově přímo přes kabel, případně vyzkoušejte připojení s jiným počítačem. Test provádějte nejlépe v krátkém časovém úseku. Pokud byste to zkoušeli jednou ráno a jednou ve večerní špičce, mohly by se výsledky kvůli agregaci připojení výrazně odlišovat. U WiFi sítí může pokles rychlosti způsobit také rušení kanálu ze strany dalších sítí. Neváhejte je zkontrolovat. Moderní WiFi routery si dokáží kanál přepnout automaticky. Pokud je problém stále stejný, je třeba se zaměřit na samotné zařízení.
Co jede na pozadí?
Nejrůznější P2P aplikace a programy pro spojení s cloudem mohou připojení konstantně zatěžovat bez toho, abyste si to uvědomovali. Z tohoto důvodu se rozhodně vyplatí zkontrolovat, jaké programy na pozadí běží.
Nežádoucí paraziti a další nezvaní hosté
Aktivní a včas aktualizovaná antivirová ochrana by měla být základem u každého počítače. Jak dokazuje řada událostí z poslední doby, mnoho zařízení je chráněno jen velmi chatrně, nebo prakticky vůbec. Reálně tak hrozí, že se zařízení stane nechtěným prostředníkem při rozesílání virů a dalších nežádoucích aplikací mezi ostatní uživatele. Kromě nenáviděných a stále odolnějších virů totiž na zpomalení počítače má vliv také SPYWARE a MALWARE. Tyto programy nenapadají počítač ani soubory, ale snaží se získat a odeslat hesla, přístupové kódy, čísla platebních karet a další důvěrné soukromé údaje. Utajenou činností na pozadí se podílejí na zpomalení počítače včetně internetového připojení.
Ochrana? Na zmíněné záškodníky platí aktivní antivirové programy spolu s nástroji, které jsou speciálně vyvinuty pro jejich likvidaci. Nechat počítač pravidelně zkontrolovat je skutečně dobrá prevence, která vám může ušetřit spoustu starostí. Častým zdrojem komplikací je také ADWARE. Tento typ škodlivého kódu zobrazuje nevyžádané reklamy, otvírá okna a především stahuje data. Všechny zmínění škůdci existují nejen ve verzích pro počítač. Objevit se mohou také v chytrém mobilním telefonu, tabletu či dokonce chytré televizi.
Aktualizace a doplňky prohlížeče
Zapnuté automatické aktualizace systému mohou při stahování dat připojení zpomalovat. O komfort nepřijdete, když aktualizace naplánujete na noční hodiny. Problémy s výkonem a rychlostí připojení mohou nastat i při instalaci velkého množství zbytečných doplňků v prohlížeči. Nepoužívaní byste měli raději odstranit. Nakolik se na zpomalení podílejí, zjistíte snadno tím, že je v nastavení prohlížeče dočasně vypnete nebo zakážete.
Staré železo na závěr
Někdy ani kontrola routeru, operačního systému a všech programů nepomůže. Než kontaktujete poskytovatele, zamyslete se nad tím, zda-li náhodou vaše zařízení výrazně nepřesluhuje. Moderní webové stránky a online aplikace volají po vysokém výkonu a dostatečné paměti, kterou může starý počítač postrádat.