Bezpečnostní hrozby na internetu v roce 2022

Ruku v ruce s rozvojem digitalizace jde také rozvoj kybernetických útoků. Internetoví útočníci mají arzenál triků, kterými dokážou uživatele připravit o data, peníze a na webech napáchat velké škody.

Nejčastější cíle útoků

Pandemie koronaviru raketově odstartovala éru home office. Na internetu náhle přibylo velké množství uživatelů, kteří si často svoje údaje nijak nechrání. Připojují se na server firmy a při nedokonalém zabezpečení mohou ohrozit i zaměstnavatele.

Nejčastějšími cíli zůstanou nejvytíženější služby a softwary. Windows, macOS a prohlížeče Chrome, Edge a Firefox jsou rájem útočníků, ale zdrojem nebezpečí může být jakákoliv aplikace.

Jaké typy útoků nás čekají

Phishing

Phishing využívá rozesílání emailů nebo zpráv na sociálních sítí k získání citlivých dat. Podvodné weby se stále častěji umisťují v cloudu a vypadají důvěryhodně. Velké riziko spočívá v zaměření na podvodné emaily, spousta lidí netuší, že obětí se mohou stát i na sociálních sítích.

Útoky na cloudy

Mnoho firem i běžných uživatelů přesouvá svoje systémy (včetně těch esenciálních) na cloud, který je však velmi zranitelný.

Ransomware

Ransomware neboli vyděračský software blokuje celý počítačový systém nebo šifruje jeho data a za opětovný přístup požaduje výkupné. Přestože se mnoho organizací snaží edukovat firmy i uživatele, aby výkupné neplatili, tak vyděračské softwary vesele fungují dále, protože jim spousta lidí opravdu podlehne.

Útoky na chytré telefony

Smartphony jsou v současné době plnohodnotným zařízením suplující počítač. Slouží k přístupu do bankovnictví i k interním systémům společností a mohou se stát zadními vrátky (backdoor), který obchází běžnou autentizaci bránící neoprávněně využívat systém.

Méně tradiční hrozby

Mezi méně tradiční hrozby můžeme zařadit fake news, které záměrně ovlivňují velké masy lidí. K ovlivnění se využívá důsledné profilování uživatele a následné zobrazování vhodného a skrytí nevhodného obsahu.

Hybridní hrozby jsou velmi zajímavé a nebezpečné, protože necílí na samotná data uživatele, ale přímo na něj. Mají za cíl zcela přeformovat názory a v krajních případech také zfanatizovat daného jedince.

Jak se útokům efektivně bránit

Kybernetickým útokům čelíme neustále a na uživatelské úrovni je třeba investovat peníze do kvalitního antiviru. Svůj čas investujte do vzdělávání se v této oblasti. Čtěte si o aktuálních hrozbách a buďte na ně připraveni.